16.09.2010

„Zastavme škrty v sociální oblasti“

Rozhovor s Dagmar Terelmešovou, kandidátkou sociální demokracie do Senátu za region Plzeň – Jih. Pokud vás zajímá, proč a s jakými vizemi do Senátu v letošních podzimních volbách kandiduje, čtěte dále…

Kandidujete za volební obvod 7. Jaké má podle Vás tento region přednosti, čím je zajímavý a silný?

DT: Region, ve kterém kandiduji je velice různorodý. Obsahuje část městské aglomerace Plzně, malá města i úplně malé venkovské obce. Zajímavý je úplně vším. Jsem patriot, a proto mi zvláště oblast jižního Plzeňska připadá nejkrásnější ze všech. Z Klatovska pochází moje rodina a na Horažďovicku mám mnoho přátel. Plzeň je pro mě městem, kterým se prezentuji při každé zahraniční cestě. Protože jsem tady doma, vím, že tento region je silný, protože v něm žije mnoho šikovných a chytrých lidí.

 

Co naopak Vašemu regionu chybí, jaké jsou jeho největší slabiny a proč?

DT: Regionu určitě chybí zvýšení turistického ruchu, který by ekonomicky prospěl celé oblasti. V neposlední řadě rozvoj a podpora podnikatelských aktivit, zvláště menších podniků, a to právě na malých městech a obcích tohoto prostoru. Efekt by byl prozaický – snížení nezaměstnanosti.

 

Senát často považují lidé za zbytečnou instituci. Proč by podle Vás měli lidé přijít volit do Senátu a podpořit ČSSD?

DT: Senát má stejnou důležitost, jako druhá komora parlamentu ČR. Náš volič by měl přijít k senátním a komunálním volbám a pomoci napravit situaci v našem státě vzniklou v důsledku červnových voleb.

 

Jak chcete přesvědčit voliče?

DT: Nejsme strana nabubřelých politiků a omlouváme se za to, že jsme v posledních volbách mohli působit svou megalomanskou kampaní jako pravice. Zkuste to s námi, protože ČSSD byla vždy stranou obyčejných lidí. Budeme lepší, slušnější k sobě i k vám a budeme vám naslouchat.

 

Proč by měli voliči volit právě Vás, co byste jako senátorka chtěla regionu přinést?

DT: Vždy jsem se věnovala a chtěla bych se i nadále věnovat sociálním otázkám. Velmi mě zajímá otázka rovnosti podmínek, a to finančních a zaměstnaneckých pro ženy. Hlavně situace matek samoživitelek. Vážným problémem je i další fungování sociálních služeb v České republice. Jako radní pro sociální záležitosti Plzeňského kraje mám jasnou představu o tom, jaká katastrofická situace může nastat neuváženými škrty v sociální oblasti, které současná vláda připravuje.

 

Lidé jsou většinou politikou otráveni. Jak byste vrátila důvěru lidí v politiku a politiky?

DT: Politici musí začít u sebe. Morálka, slušnost a vstřícnost k obyčejným lidem při osobním styku, takové chování politických špiček by mohlo obnovit důvěru lidí v politiku a její představitele.

 

Kdybyste byla zvolena do Senátu, opustila byste své dosavadní zaměstnání?

DT: Samozřejmě. Nemyslím si, že je správné věnovat se dvěma vysokým veřejným funkcím zároveň. Pokud to u někoho možné je, nedělá svoji práci stoprocentně.

 

A jak nejraději trávíte svůj volný čas?

DT: Ráda čtu, cestuji, chodím do přírody, houbařím. Velmi ráda vařím.

 

Jak se vůbec staví k Vaší kandidatuře rodina?

DT: Mám naprostou podporu celé své rodiny.

 

Jak vidíte své šance v senátních volbách? Čím chcete porazit protikandidáty?

DT: Pokud bych nevěřila ve svůj úspěch, vůbec bych do senátní kampaně nešla. Proč si myslím, že nějakou šanci mám? Jedním z důvodů je mnohaletá práce v komunální politice. A za druhé. Jsem žena, a jak ukázaly parlamentní volby, voliči si přejí ženy ve vysoké politice. Důvod bude asi prostý. Ženy mohou vnést do vysoké politiky to, co ji dnes nejvíce chybí. Slušnost, decentnost a úroveň.

 

A nakonec Vaše motto či krátký vzkaz voličům v jedné větě?

DT: Jsem tu pro vás.