23.06.2010

Terelmešová: Plzeňský kraj poprvé finančně podpoří mateřská centra

(ČTK) Dotační program určený pro mateřská centra v kraji vyhlásil úplně poprvé Plzeňský kraj. V programu kraj nabízí jen 400.000 korun. Radní pro sociální oblast Dagmar Terelmešová (ČSSD) se ale domnívá, že podpora postačí a zejména v době krize pomůže centrům, jejichž činnost je ohrožena třeba nedostatkem peněz na placení nájmů.

Kraj se rozhodl mateřská centra podporovat, neboť jsou to zařízení dostupná pro všechny sociální vrstvy, řekla dnes Terelmešová novinářům.
Mateřská centra podle ní plní řadu důležitých funkcí. "Není to jen o té vařečce, jak se někdy říká, ale i o předvzdělávání dětí, než nastoupí do mateřských školek. Je to o tom, že ženy, které se někam třeba v rámci migrace přistěhují, mají možnost kontaktu s ostatními ženami na mateřské dovolené," popsala.
Děti také stihnou při akcích center navázat kontakty a pozdější nástup do kolektivu ve školce pro ně pak není tak těžký. Kromě toho centra působí na některé matky i motivačně, domnívá se Terelmešová. "Prolínají se tam intelekty, vzdělání a někdy to působí i výchovně pro sociálně slabší matky, které jsou motivovány sociálně silnějšími," uvedla.

 

Podle krajské koordinátorky sítě mateřských center Ireny Macháčkové je v Plzeňském kraji 15 center zapojených v oficiální síti a odhadem kolem desítky dalších. Asi polovina z 15 center je v Plzni, zbývající jsou roztroušené v menších městech, jako je například Zbiroh, Stod, Dobřany a podobně.

 

"U některých center je možnost získání krajské podpory na provoz zcela zásadní. Pokud centra nezískají jinou dotaci, kraj je jedinou instancí, aby nemusely být koncové služby centra příliš drahé jako v nějaké komerční agentuře," řekla Macháčková ČTK. Krajská podpora je určena pro všechna mateřská centra zapojená v síti center i mimo ni.
Síť mateřských center pořádá cyklus seminářů pro pracovnice a dobrovolnice center. Seminář je zaměřený na rozvoj a profesionalizaci center jakožto organizací poskytujících službu péče o děti. Semináře se konají i v Plzeňském kraji, uvedla Macháčková. Informace jsou na www.materskacentra.cz.