18.10.2010

Terelmešová: Budu stát za těmi, kteří si podporu zaslouží!

Postupující kandidátkou na senátorku za ČSSD pro oblast Plzeň-jih, která zahrnuje čtvrti a území např. Plzeň – Slovany, Stod, Přeštice, Horažďovice, Dobřany, Chlumčany, Chotěšov, Losiná, Měčín, Merklín, Nepomuk, Přeštice, Spálené Poříčí, Starý Plzenec, Švihov, Tymákov, Vstiš, Žinkovy a mnoho dalších, je Dagmar Terelmešová, v současné době členka Rady Plzeňského kraje pro oblast sociální.

Paní radní, co je důvodem Vaší kandidatury do senátu za ČSSD?

Po revoluci jsme oba s manželem začínali jako živnostníci. Já se dnes věnuji jiné funkci, ale můj muž dodnes podniká a má zaměstnance. Ale náš názor zůstal od 20. 12. 1989, kdy jsme vstoupili do ČSSD, stejný. V té době jsem byla na mateřské dovolené a manžel pracoval jako havíř. Tehdy nás program ČSSD oslovil. Viděli jsme v něm možnou budoucnost a sociální spravedlnost pro sebe i svojí rodinu, a to vzhledem k programům nově se formujících pravicových stran. Naše myšlení zůstalo stejné, ačkoli jsme sami zaměstnavateli. Program sociální demokracie je totiž jediným programem, který hájí zájmy obyčejných lidí a bylo tomu tak vždy.

 

""Není to trochu paradox? Vy sama nebo Váš manžel jste zaměstnavatelé – nejdete sama proti sobě?

To rozhodně nejdu, naopak. Do těžké situace se může dostat kdokoli z našich blízkých a přátel. Jsem pro sociální spravedlnost i pro ty nejslabší, zachování důstojného života pro seniory, pomoc mladým rodinám a pomoc těm, kteří se ne vlastní vinou ocitnou v chudobě… To je jediná správná cesta. Vždyť úroveň a vyspělost společnosti se měří právě podle toho, jak se dokáže postarat a pomoci těm nejslabším.

Právě proto, že mi bylo a vždy bude proti mysli jakékoli bezpráví, proto jsem se rozhodla věnovat politice a kandidovat do senátu.

 

Co Vaše rodina? Jak se staví k Vaší kandidatuře na senátorku?

V poslední době bohužel občas musela jít moje rodina trochu stranou, ale bezvýhradně mě všichni podporují. Bez toho by to nešlo.

Ta časová náročnost při práci v politice je podle mě také hlavní důvod, proč je tak málo žen v politice. Ženy mohou do politiky přinést mnoho. Jejich politická rozhodnutí z pozice ženské intuice a empatie bývají většinou správná a dovedou vnést do politiky kulturu a slušnost. Jsme však také matky a vím, jak těžké je šidit děti o matčinu přítomnost.

 

Co je Vaším cílem jako ev. budoucí senátorky?

Chci se ucházet o podporu voličů, abych mohla pomoci těm, kteří mě budou potřebovat a vzkázat voličům jediné - nemusíte se bát, že mě budete muset těžce hledat v Praze. Patřím do Plzeňského kraje, mám tu vše, co je mi nejdražší a budu tu mít vás, své voliče. Přijďte prosím ještě jednou k volebním urnám 22. října a dejte šanci sociální spravedlnosti, za kterou stojí žena, která tu bude pro vás. Vy jste Ti, na kterých mi záleží. A já budu tou, která zaručí sociální podporu těm, kteří si jí zaslouží! Ne lenochům a notorickým povalečům! Ale těm, kteří se ne vlastní vinou octnou v sociální nouzi, a kteří dříve pomáhali nám všem prostřednictvím svých daní a teď si zaslouží zase naši pomoc…

 

Přejeme hodně štěstí v druhém kole a děkujeme za rozhovor.