14.03.2010

Rezolutní NE zdravotnickým poplatkům!

Když byl přijat, respektivě silově protlačen, bez možnosti jakýchkoli odborných, či politických diskusí, zákon č.267/2007 Sb. o stabilizaci veřejných rozpočtů (mimo jiné týkající se tzv. regulačních poplatků ve zdravotnictví), slýchali jsme jak je dobře, že konečně došlo k regulaci nadbytečné péče, jak se zmenší spotřeba léků, jak se zlepší péče o těžce nemocné, jak přestanou být fronty v čekárnách u lékařů, jak dojde ke snížení nemocnosti u nás, jak se omezí zneužívání…

A výsledek?

Došlo ke zvýšení spoluúčasti pacientů z 8% na 16%, čili o 100%. Pokud chtěl kdokoli darovat krev, plasmu, či cokoli jiného, musel za svoji šlechetnost navíc vlastně zaplatit, poplatek u lékaře, poplatek za pobyt v nemocnici. Platit museli, prostřednictvím rodičů i nově narozené děti v porodnici. Platit museli všichni - i ti, kteří ještě nikdy nic nevydělali a nevím, jak mohli zdravotní péči zneužívat, mladí do 18 let...

Je to normální stav? Každý rozumný člověk si musí říci, že ne!!! Po vítězných volbách se sice podařilo novým krajským radám prosadit vracení poplatků v krajských zařízeních a lékárnách, ale to je jen kapka v moři.

 

Pracuji v nemocnici, navštěvuji praktické lékaře, ale nevšiml jsem si, že by došlo ke zmenšení počtu lidí v čekárnách, fronty jsou stále stejné, dříve se čekalo 2 hodiny, nyní 120 minut... Sice se postupnou novelizací daří odstraňovat největší nesmysly tohoto zákona, ale jedinou cestou k narovnání je pouze a jedině zrušení těchto poplatků.

Souhlasím s tím, aby byla zachována platba pro výdělečně činné za pobyt v nemocnici, doma řece také člověk musí jíst. Je možné diskutovat o poplatcích za pohotovost, ale to je vše. Všechny ostatní poplatky se musí zrušit. Jestliže se nepodaří přehlasovat 7. září na zasedání sněmovny veto senátu, ve kterém má většinu ODS, musíme se pokusit, pokud dostaneme ve volbách důvěru už na první schůzi nové sněmovny prosadit nový zákon o zrušení těchto asociálních poplatků.

 

Bc. Igor Jakubčík