29.10.2012

ČSSD v Plzeňském kraji odmítla koalici s ODS

Sociální demokraté v neděli odmítli nabídku ODS na vytvoření koalice na plzeňském hejtmanství. Krajské vedení ČSSD se vyslovilo pro menšinovou vládu s tichou podporou komunistů, přímé zapojení KSČM v krajské radě však nevyloučilo.

„Povolební vyjednávání jsme definitivně neuzavřeli. V příštích dnech chceme jednat především s komunisty, ale nebráníme se ani diskusi s ostatními stranami,“ řekl Právu hejtman a lídr ČSSD Milan Chovanec.

 

Primárně chtějí sociální demokraté vládnout sami s tichou podporou KSČM, sekundárně jsou ochotni komunistům nabídnout dvě ze sedmi míst v krajské radě. „Myslím si, že otevřená koaliční spolupráce a dvě místa v radě jsou pro nás akceptovatelnou nabídkou,“ sdělil poslanec a lídr komunistů Karel Šidlo.

 

Vše nasvědčuje tomu, že vítěz krajských voleb v Plzeňském kraji, ODS, bude v roli opozice. Již v pátek ČSSD nabídla občanským demokratům předsednickou funkci ve dvou výborech včetně kontrolního, který standardně zastává opozice.

 

Člen Poslanecké sněmovny a lídr ODS, Jiří Pospíšil, je připraven opozici vést. „Nejde o to jen mít post, ale důležité je také mít šanci prosazovat náš program. V případě, kdy bychom byli jen doplňkovým partnerem sociální demokracie v krajské radě a naplňovali bychom program ČSSD, bych to považoval jako zradu na našich voličích ODS,“ uvedl.

 

Zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/282958-cssd-v-plzenskem-kraji-odmitla-koalici-s-ods.html